گوگل ظاهراً می‌خواست هوش مصنوعی خود را در مرورگر سافاری ارائه نکند

درحال‌حاضر، وزارت دادگستری آمریکا درحال تحقیق درمورد تسلط گوگل بر صنعت جستجو است و رابطه آن با اپل یکی از بخش‌های اصلی این پرونده محسوب می‌شود. حالا در گزارش جدیدی به تلاش گوگل برای کاهش تسلط مرورگر سافاری (Safari) اپل در اکوسیستم این شرکت اشاره شده و ظاهراً غول موتور جستجو زمانی در نظر داشته کاربران سافاری را از دسترسی به قابلیت‌های هوش مصنوعی جدید خودش محروم کند.

طبق گزارش جدیدی که وب‌سایت اینفورمیشن منتشر کرده، گوگل ظاهراً می‌خواهد سهم سافاری را در زمینه جستجوها کاهش دهد. در این گزارش گفته‌شده گوگل چندین سال تلاش کرده برای استفاده از موتور جستجوی خود، صاحبان آیفون را به استفاده از برنامه‌های گوگل یا کروم ترغیب کند.

هرچند گوگل تا حدی در این روند موفق بوده، در نیمه دوم سال گذشته پیشرفت آن متوقف شد. به گفته این نشریه، متقاعدکردن کاربران آیفون برای استفاده از گوگل چالش بسیار سختی است؛ زیرا مرورگر Safari به‌صورت پیش‌فرض روی دستگاه‌های اپل نصب شده است.

تصمیم گوگل درباره ارائه‌نکردن قابلیت‌های هوش مصنوعی به سافاری

گوگل همچنین «رابی استین»، مدیر سابق اینستاگرام و یاهو، را برای نظارت بر راه‌های دورکردن کاربران از سافاری استخدام کرده است. مدیران گوگل نیز در قالب بخشی از این تلاش‌ها ظاهراً در نظر داشتند قابلیت هوش مصنوعی AI Overviews را به برنامه‌های خود محدود کنند؛ کاربران سافاری نتوانند از AI Overviews برای جستجوهای خود استفاده کنند.

البته همان‌طور که در این گزارش گفته‌شده، گوگل درنهایت با این تصمیم مخالفت کرده است.

این گزارش به‌وضوح نشان می‌دهد گوگل طی سال‌های گذشته تلاش کرده وابستگی کاربران آیفون به سافاری را کاهش دهد اما موفقیت چندانی نداشته است.

یکی از جنبه‌های پرونده وزارت دادگستری علیه گوگل معامله این شرکت با اپل برای تبدیل‌ شدن به موتور جستجوی پیش‌فرض آیفون است. طبق گزارش‌های قبلی، گوگل سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار به اپل پرداخت می‌کند تا موتور جستجوی پیش‌فرض آیفون باشد و وزارت دادگستری این اقدام را مانع رقابت می‌داند. انتظار می‌رود حکم این پرونده طی چند ماه آینده منتشر شود.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *