کونیگزگ جسکو رکورد ۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و برعکس جهان را شکست!

شرکت سوئدی کونیگزگ روز دوشنبه اعلام کرد رکورد شتاب‌گیری ۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و بازگشت مجدد به ۰ را شکسته است. این رکورد توسط کونیگزگ جسکو ثبت شد. رکورد پیشین نیز متعلق به کونیگزگ رگرا بود که در سال ۲۰۲۳ ثبت شده بود.

کونیگزگ جسکو موفق شد تا در مدت زمان ۲۸.۲۷ ثانیه، از حالت سکون به سرعت ۴۰۰ کیلومتربرساعت برسد و سپس مجدد به سرعت صفر بازگردد. این رکورد، ۱.۳۳ ثانیه سریع‌تر از رکورد پیشین ۰-۴۰۰-۰ است که توسط کونیگزگ رگرا در سال ۲۰۲۳ ثبت شده بود. نکته جالب آن‌که هر چهار رکورد مرتبط با کونیگزگ جسکو و کونیگزگ رگرا توسط راننده آزمایشی این کارخانه، مارکوس لوند ثبت شدند. محل ثبت رکوردها نیز فرودگاهی در اوربرو سوئد بود. رکوردهای جدید در روز پنجشنبه ۲۷ ژوئن ثبت شدند.

سال گذشته کونیگزگ رگرا تحت هدایت مارکوس لوند، موفق شد تا دو رکورد سرعت را ثبت کند. کونیگزگ رگرا موفق شد تا طی زمان ۱۸.۸۲ ثانیه، از حالت سکون به سرعت ۴۰۰ کیلومتربرساعت دست یابد. کمی بعد نیز رکورد سرعت ۰ تا ۲۵۰ مایل در مدت زمان ۱۹.۲ ثانیه توسط رگرا ثبت شد. ثبت این رکوردها باعث شد تا کونیگزگ رگرا، به سریع‌ترین خودرو تولیدی جهان تبدیل شود. با این حال به نظر می‌رسد که مدل جدید کونیگزگ جسکو، این رکورد را بهبود داده است.

نگاهی به کونیگزگ جسکو و مشخصات آن

کونیگزگ جسکو را می‌توان یکی از افراطی‌ترین سوپراسپرت‌ها روی زمین دانست. قدرت این خودرو توسط موتور پنج لیتری V8 با توربوشارژر دوقلو تامین می‌شود. این پیشرانه قادر است تا ۱۶۰۰ اسب‌بخار قدرت تحویل راننده دهد، البته در شرایطی که از بنزین مخصوص E85 برای آن استفاده کرده باشید.

جعبه دنده مخصوص کونیگزگ موسوم به انتقال سرعت نور (LST)، قدرت و گشتاور را به چرخ‌های عقب منتقل می‌کند. این گیربکس خاص نه دنده دارد و با استفاده از هفت کلاچ، تعویض دنده‌ای فوق سریع را انجام می‌دهد. خودرویی که برای ثبت رکورد استفاده شد، از بنزین E85 استفاده می‌کرد. به گفته کونیگزگ، راننده بدون قفس رول کیج و صندلی مخصوص مسابقات این رکورد را ثبت کرده بود.

کونیگزگ برای ثبت رکورد ۰-۴۰۰-۰، از نسخه ابسولوت (Absolut به معنای مطلق) جسکو بهره گرفت. تفاوت نسخه ابسولوت با مدل‌های استاندارد، طراحی خاص بال عقب برای نیروی نگهدارنده رو به پایین بیشتر است. این تغییر برای افزایش سرعت در خط مستقیم و بهینه‌سازی قدرت درگ برای دستیابی به شتاب بهتر انجام شده است. بنیان‌گذار شرکت سوئدی یعنی کریستین فون کونیگزگ می‌گوید این خودرو قادر است تا در صورت داشتن فضای کافی، به حداکثر سرعت ۳۳۰ مایل بر ساعت (۵۳۱ کیلومتربرساعت) دست یابد. البته که ما منتظر هستیم تا این آزمایش انجام شود.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *