کانادا در پیروی از آمریکا و اروپا، تعرفه واردات خودروهای چینی را افزایش می‌دهد

طی هفته‌های گذشته، شاهد افزایش تعرفه واردات خودروهای چینی توسط آمریکا، اروپا و ترکیه بودیم. اکنون کانادا نیز به این جمع پیوسته است. «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا، با اشاره به افزایش تعرفه واردات، اعلام کرد اقداماتی برای حفاظت صنعت خودروسازی داخلی این کشور انجام خواهد شد.

دولت ایالات‌ متحده مدتی پیش تعرفه واردات خودروهای برقی چینی را ۴ برابر کرد. اتحادیه اروپا نیز این تعرفه را تا ۳۸.۱ درصد افزایش داد. سال گذشته، صادرات خودروهای چینی به کانادا ۲.۲ میلیارد دلار بود. به همین دلیل دولت کانادا با پیروی از ایالات‌ متحده و اتحادیه اروپا تعرفه واردات خودروهای چینی را افزایش خواهد داد تا از خودروسازهای داخلی حمایت کند.

چه کسی ترودو را برای افزایش تعرفه واردات خودروهای چینی تحت فشار گذاشت؟

محرک افزایش تعرفه واردات خودروهای برقی در دولت کانادا «داگ فورد»، نخست‌وزیر ایالت انتاریو، است. انتاریو پرجمعیت‌ترین ایالت کانادا و قلب اقتصاد این کشور است. داگ فورد مدتی پیش در اظهارنظری رسمی گفت: «اگر سریع عمل نکنیم، مشاغل انتاریو و کانادا را به خطر می‌اندازیم.»

جاستین ترودو اذعان کرده است اقدامات سایر کشورها در تعیین محدودیت‌های تجاری علیه چین را زیر نظر دارد. در جریان نشست اخیر رهبران گروه هفت در ایتالیا، بحث‌هایی پیرامون خودروهای برقی چینی و تأثیر آن بر صنایع خودروسازی کشورهای غربی انجام شد. البته دولت کانادا می‌خواهد محتاط عمل کند تا با اقدامات تلافی‌جویانه چینی‌ها مواجه نشود.

سال ۲۰۲۳ میلادی، ۲.۲ میلیارد دلار کانادا (۱.۶ میلیارد دلار آمریکا) خودروهای چینی در کانادا به فروش رسیدند. بخش قابل‌توجهی از این خودروها اتومبیل‌های الکتریکی بودند. این آمار رشد فزاینده‌ای را نسبت به ۲۰۲۲ نشان می‌دهد. ۲۰۲۲، فروش خودروهای چینی در کانادا ۱۰۰ میلیون دلار کانادا (۷۳ میلیون دلار آمریکا) بود.

به گفته «کریستیا فریلند»، وزیر دارایی کانادا، این کشور «فعالانه گام‌های بعدی برای مقابله با مازاد عرضه چین را بررسی می‌کند.» فریلند افزود: «چین سیاست هدفمند دولت مبنی‌بر افزایش ظرفیت را دنبال می‌کند [و] حفاظت از مشاغل، تولید داخلی و روابط تجاری آزاد کانادا ضروری است.» هم‌زمان صنایع خودروسازی فعال در کانادا دولت را تحت فشار گذاشته‌اند تا از تعرفه‌های ایالات‌ متحده برای خودروهای چینی پیروی کند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *