واردات ۲۴ هزار دستگاه خودروی سواری در دولت سیزدهم

با آزاد شدن واردات خودرو، در دولت سیزدهم تاکنون حدود ۲۴ هزار دستگاه خودروی سواری نو وارد کشور شده است.

کد خبر : ۱۶۴۷۱۶

به گزارش ایبنا، واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ به دلیل ناترازی درآمد‌ها و مصارف ارزی کشور ممنوع شد، اما با افزایش صادرات غیرنفتی و افزایش منابع ارزی کشور، واردات خودرو در سال ۱۴۰۱ در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت.

 

آیین‌نامه واردات خودرو در شهریور ۱۴۰۱ به تصویب دولت رسید و پس از رفع ایرادات هیات تطبیق مجلس شورای اسلامی در آبان ماه ۱۴۰۱ نهایی شد و مصوبات لازم از مراجع مختلف از جمله هیات وزیران دریافت شد؛ بنابراین به موازات رفع موانع واردات و اخذ مصوبات مورد نیاز فراخوان واردات اعلام شد و در اسفند سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام خرید خودرو‌های وارداتی انجام شد و درخواست ۳۴ هزار نفر برای خرید این خودرو‌ها نهایی شد.

 

به‌طوری که به گفته عباس علی آبادی مشکل فعلی برای واردات خودرو نداشتن فضای کافی در بنادر کشور است و تعداد زیادی خودرو روی کشتی داریم.

 

در مورد وضعیت واردات خودرو نیز محمدرضوانی‌فر رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۴۰۳ تا ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ تعداد ۱۲ هزار و ۷۰۴ دستگاه خودروی سواری نو وارد محوطه‌های گمرکی شده است.

 

همچنین طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۳ بالغ بر ۶ هزار و ۹۲۶ دستگاه خودروی سواری به ارزش ۱۳۷ میلیون دلار ترخیص قطعی است.

 

در سال گذشته نیز در مجموع ۱۱ هزار و ۱۲۲ دستگاه خودروی سواری به ارزش ۲۱۸ میلیون دلار وارد کشور شده است؛ بنابراین با همت دولت سیزدهم بعد از ۵ سال توقف واردات خودرو و با تمام مصائب و مشکلات واردات خودرو دوباره آغاز شد و اکنون متقاضیان خودرو‌های وارداتی می‌توانند از بین برند‌های مختلف وارداتی خودروی مورد نظر خود را از سامانه یکپارچه انتخاب کنند، این در حالی است که دفعه قبل که در سال ۱۳۸۲ ممنوعیت واردات خودرو برداشته شد ۲ سال طول کشید که واردات خودرو انجام شود.

 

منبع: فارس

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *