واردات اتوبوس کارکرده آزاد شد

با اعلام «محمد مخبر» معاون اول رییس جمهور، واردات اتوبوس کارکرده بین‌شهری با عمر کمتر از ۵ سال مجاز شد. به‌گزارش خبرگزاری ایرنا، معاون اول رئیس جمهور تصویب‌نامه ۱۶ اردیبهشت هیأت وزیران در خصوص مجاز‌بودن ثبت سفارش واردات اتوبوس بین‌شهری تا سقف ۲ هزار دستگاه با عمر کمتر از ۵ سال را به وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، کشور و امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی ابلاغ کرد.

مطابق این مصوبه، به‌منظور توسعه حمل‌و‌نقل عمومی مسافر، تنظیم بازار و ارائه خدمات بهینه به زائران اربعین حسینی (ع)، ثبت سفارش واردات اتوبوس‌های بین‌شهری در صورت تأیید وزارت راه و همچنین تأمین خدمات پس از فروش و قطعات با تأیید وزارت صمت مجاز است. سود بازرگانی واردات اتوبوس‌های بین‌شهری برای مسافران اربعین حسینی (ع) با تأیید وزارت کشور مشمول تخفیف ۵۰ درصدی می‌شود.

تاثیرات واردات اتوبوس کارکرده

طی ماه‌های گذشته شاهد انتشار اخبار ناگواری در مورد سیستم حمل‌ونقل مسافری ایران بودیم. تعداد اتوبوس‌های فعال بین‌شهری در طی دو سال به نصف کاهش یافت. این مسئله باعث شده است تا مسافران برای جابه‌جایی به مشکل برخورد کنند. از سوی دیگر تولیدکنندگان اتوبوس بین‌شهری در کشور نیز تیراژ تولید اندکی دارند و روز‌به‌روز از این تیراژ کاسته می‌شود. تنها راه موجود برای جبران نیاز کشور در شرایط فعلی، واردات اتوبوس کارکرده از منابع خارجی است.

حدود پنج سال از آغاز طرح واردات کامیون‌های دست‌دوم اروپایی به کشور می‌گذرد. در این مدت شاهد ورود هزاران دستگاه کامیون و کشنده اروپایی از برندهای معتبر به کشور بودیم. در سوی مقابل تولیدکنندگان داخلی نیز با افزایش تنوع محصولات خود، سعی کردند تا با خودروهای اروپایی رقابت کنند. اکنون انتظار داریم تا واردات اتوبوس کارکرده، باعث افزایش تحرک خودروسازان داخلی در تولید اتوبوس شود. هم‌اکنون سه شرکت عقاب افشان، ایران‌خودرو دیزل و سروش دیزل در زمینه تولید اتوبوس بین‌شهری فعالیت دارند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *