نگاهی به سوزوکی سوئیفت، خودرویی که در آینده به ایران می‌آید

خودروهای سوزوکی در دور جدید واردات خودرو، توسط شرکت راساموتور خاورمیانه به ایران آمده‌اند. از بین تمامی محصولات سوزوکی، تاکنون سوزوکی سیاز، سوزوکی بالنو و سوزوکی جیمنی به کشورمان رسیده‌اند. چهارمین محصول این برند ژاپنی برای بازار ایران، هاچ‌بک جذاب سوزوکی سوئیفت است.

سوزوکی سوئیفت اکنون در نسل چهارم خود به سر می‌برد. تولید و عرضه این نسل به بازارهای جهانی از سال ۲۰۲۴ (امسال) آغاز شده است. نسخه‌های وارداتی بازار ایران نیز متعلق به نسل چهارم خواهند بود. از نظر طراحی، می‌توان گفت که نسل چهارم سوزوکی سوئیفت درواقع فیس‌لیفت نسل سوم به حساب می‌آید. چراغ‌های جلو زاویه‌دار شده‌اند و خطوط برجسته سرتاسر بدنه خودرو را احاطه کرده‌‌اند. ابعاد سوزوکی سوییفت به ترتیب برابر با ۳.۸۶، ۱.۶۹۵، ۱.۵۲۵ متر هستند و فاصله بین دومحور آن نیز ۲.۴۵ متر اعلام شده است. سوییفت با توجه به تیپ انتخابی، رینگ‌های ۱۵ یا ۱۶ اینچی دارد.

مشخصات و امکانات سوزوکی سوئیفت

قدرت سوزوکی سوئیفت توسط پیشرانه ۱.۲ لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی تأمین می‌شود. این پیشرانه حداکثر ۸۲ اسب‌بخار قدرت و ۱۰۸ نیوتن‌متر گشتاور آزاد می‌کند. این پیشرانه به سیستم هیبریدی خفیف نیز مجهز شده است که ۳ اسب‌بخار قدرت خروجی آن خواهد بود. جعبه دنده سوزوکی سوئیفت نیز از نوع پنج سرعته دستی یا اتوماتیک CVT‌ است.

سیستم تعلیق سوزوکی سوییفت در جلو از نوع مرسوم مک‌فرسون و در عقب از نوع نیمه‌مستقل میله پیچشی است. بنابراین از نظر سیستم تعلیق، سوزوکی سوئیفت عملکردی همانند پژو ۲۰۷ ایران‌خودرو دارد. البته سوزوکی سوییفت یک فرق بزرگ با سایر هاچ‌بک‌های اقتصادی بازار ایران دارد و آن هم مجهز شدن به سیستم چهارچرخ محرک است. البته هنوز مشخص نیست که کدام تیپ از این خودرو به کشورمان خواهد آمد.

سوزوکی سوییفت بنزینی در دو تیپ GLS و GLX به بازار عرضه خواهد شد. تجهیزات استاندارد این خودرو شامل صفحه نمایش ۹ اینچی، دوربین دنده عقب، کلید هوشمند، سنسورهای پارک عقب، کنترل کروز، چراغ های جلو LED با روشنایی خودکار و فرمان چرمی هستند. در صورت ورود تیپ فول‌آپشن، امکاناتی همچون آینه‌های تاشو برقی با چراغ راهنما، تهویه مطبوع اتوماتیک و پدال‌های تعویض دنده روی فرمان را دریافت خواهید کرد. مزدا ۲، سئات ایبیزا، کیا ریو و ام جی ۳ برخی از رقبای سوزوکی سوییفت در بازار جهانی هستند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *