ناگزیر به واردات بنزین هستیم!

«جلیل سالاری»، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، در گفتگوی خبری‌اش اعلام کرد ناچار به واردات بنزین برای تأمین نیاز داخلی هستیم. سالاری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا اعلام کرد بنزین سه‌نرخی نمی‌شود. هیچ‌گونه افزایش قیمتی در برنامه نیست فقط بحث مدیریت و جلوگیری از انحراف و قاچاق سوخت در دستور کار است. به گفته سالاری، ۲۴ میلیون خودرویی که در کشور تردد می‌کنند، حدود ۱۱۶ میلیون لیتر مصرف سوخت دارند. این میزان مصرف سوخت مطابق استاندارد دنیا نیست و نیاز است بهینه‌سازی مصرف سوخت موردتوجه قرار بگیرد. بدیهی است برای بهینه‌سازی مصرف سوخت باید پلتفرم و پیشرانه‌های مدرن جایگزین پلتفرم و پیشرانه قدیمی خودروهای داخلی بشوند.

صحبت‌های مدیر وزارت نفت پیرامون واردات بنزین

براساس اظهارات مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، در شرایط خاص و تعمیرات نیاز به واردات است که از مسیر تهاتر و سواپ انجام می‌شود. همچنین منابعی در بودجه سال ۱۴۰۳ برای واردات [بنزین] پیش‌بینی شده است. به گفته سالاری، اسقاط و بهینه‌سازی سوخت باید در دستور کار قرار بگیرد و کماکان موضوع ناترازی مدیریت شود.

سالاری در ادامه سخنانش، عرضه بنزین پتروشیمی در جایگاه‌های سوخت را تکذیب کرد. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: «چیزی به اسم بنزین پتروشیمی نداریم، بلکه استفاده از مؤلفه‌های پتروشیمی، مثل ریفورمیت و MTBE، را در تولید بنزین داریم. این ریفورمیت نیز هم‌تراز ریفورمیت پالایشگاهی کیفیت دارد و براساس استاندارد است.»

 وی ادامه داد: «در دولت سیزدهم، ۳۵۰ جایگاه سوخت جدید احداث کردیم و برای بومی‌سازی تجهیزات اقدامات متعددی صورت گرفت. کیفی‌سازی فرآورده را در دستور کار قرار دادیم. امروز بیش از ۸۵ تا ۹۰ درصد فرآورده تولیدی در کشور با استاندارد یورو ۴ و ۵ تولید می‌شود.»

جلیل سالاری وعده داد به‌زودی توزیع بنزین سوپر نیز در جایگاه‌ها آغاز می‌شود. مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی درمورد پرسشی مبنی‌بر زمان توزیع مجدد بنزین سوپر گفت: «تولید این سوخت به‌صورت محدود بوده و مصرف‌کننده آن نیز محدود است. در پالایشگاه شازند تولید بنزین سوپر داریم که عمدتاً برای ناوگان هوایی آموزشی در اولویت توزیع قرار دارد. با نهایی شدن تعمیرات اساسی پالایشگاه شازند و همچنین استفاده از کاتالیست امیدواریم بنزین سوپر به چرخه تولید سوخت کشور اضافه شود.»

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *