مرحله جدید عرضه خودروهای وارداتی آغاز شد [تیر ۱۴۰۳]

مرحله جدید عرضه خودروهای وارداتی در سامانه یکپارچه، از یکشنبه سوم تیرماه ۱۴۰۳ آغاز شده است. این سامانه تا چهارشنبه ششم تیرماه ۱۴۰۳، در دسترس متقاضیان خواهد بود. متقاضیان می‌توانند از بین تمامی محصولات ارائه‌شده پنج انتخاب داشته باشند. درصورتی‌که یکی از این پنج انتخاب به متقاضیان تخصیص داده شود، امکان لغو سفارش و تغییر خودرو در مراحل بعدی وجود ندارد. همچنین متقاضیان باید حداقل یک انتخاب انجام بدهند. همچنین پس از تخصیص خودرو وارداتی به متقاضی و درصورت واریزنکردن وجه، متقاضی از لیست سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی حذف خواهد شد.

قوانین سخت‌گیرانه مرحله جدید عرضه خودروهای وارداتی پس‌ازآن وضع شد که بسیاری از خریداران از انتخاب و ثبت‌سفارش خودرو خودداری می‌کردند. اگر متقاضیان خودرو را انتخاب‌ نمی‌کردند، گروه جدید خریداران امکان ثبت‌نام و خرید خودروهای وارداتی را نداشتند؛ درنتیجه بسیاری از متقاضیان خودروهای وارداتی که امکان ثبت‌نام جدید نداشتند، به این شرایط معترض شدند.

سامانه یکپارچه در اطلاعیه خود پیرامون مرحله شانزدهم عرضه خودروهای وارداتی چنین بیان کرده است:

«باتوجه‌به ۱۵ مرحله عرضه صورت گرفته و فراهم بودن امکان تخصیص خودرو و عدم‌اقدام برای تعیین خودرو توسط برخی از متقاضیان، بدین‌وسیله اعلام می‌گردد با عنایت به تنوع سبد محصولاتی قابل‌عرضه، درصورت عدم‌اقدام در این مرحله و مرحله بعدی، اولویت اعلامی این افراد حذف خواهد شد. متقاضیان حذف‌شده در مرحله جدید ثبت‌نام که برای عموم مردم فراهم می‌شود، ‌مشابه سایر افراد و براساس شرایط اعلامی اقدام کنند. هیچ‌گونه اعتراضی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد.»

باتوجه‌به آنچه سامانه یکپارچه اعلام کرده است، مرحله بعدی عرضه خودروهای وارداتی از متقاضیان جدید دعوت به عمل خواهد آورد. مانند گذشته، خودروهای وارداتی در قالب دو جدول جداگانه به متقاضیان عرضه شده‌اند. یک جدول خودروهایی است که قیمت قطعی دارند و جدول دیگر مربوط به خودروهایی با قیمت علی‌الحساب است. در ادامه این دو جدول را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

جدول ۱، خودروهای وارداتی دارای قیمت قطعی:

خودرو قیمت فروش قطعی در مبادی ورودی
تویوتا لوین ۱۸۰۰ هیبرید (برساوش) ۱۹.۷۳۶.۴۰۰.۰۰۰
تویوتا لوین ۱۲۰۰ سی سی (برساوش) ۲۰.۶۹۴.۴۰۰.۰۰۰
نیسان سیلفی ۱۷.۵۷۸.۴۰۰.۰۰۰
ونوسیا D60 پلاس ۱۵.۰۶۲.۰۰۰.۰۰۰
نیسان سانی ۱۱.۰۷۱.۴۰۰.۰۰۰
فیات ۵۰۰ ۱۸.۳۳۵.۰۰۰.۰۰۰
بستیون T77 ۱۶.۵۱۶.۰۰۰.۰۰۰
هونگچی H5 ۲۲.۹۱۸.۰۰۰.۰۰۰
اشکودا سوپرب ۲۲.۲۴۲.۴۰۰.۰۰۰
تویوتا لوین ۱۸۰۰ هیبرید (معین خودرو) ۱۹.۷۳۶.۴۰۰.۰۰۰
تویوتا لوین ۱۲۰۰ (معین خودرو) ۲۰.۶۹۴.۴۰۰.۰۰۰
جتا VS7 ۲۰.۷۶۴.۰۰۰.۰۰۰

جدول ۲، خودروهای وارداتی دارای قیمت علی‌الحساب:

خودرو قیمت فروش علی‌الحساب
سانگ یانگ کوراندو تک دیفرانسیل ۱۹.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰
سانگ یانگ کوراندو دو دیفرانسیل ۱۹.۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰
هاوال H6 ۱۸.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
هوندا سیتی ۱۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
لاماری ایما HEV ۱۶.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
نیسان سیلفی ۱۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
نیسان کیکس ۱۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
تویوتا لوین ۱۸۰۰ هیبرید (آریاکار) ۱۹.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
تویوتا کرولا ۱۲۰۰ (آریاکار) ۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
تویوتا کرولا ۱۲۰۰ (معین خودرو) ۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
تویوتا کرولا کراس ۲۰۰۰ ۱۹.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
میتسوبیشی اوتلندر M-Line ۱۸.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰
میتسوبیشی اوتلندر L-Line ۱۸.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰
میتسوبیشی اوتلندر H-Line ۱۹.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
سوزوکی گرندویتارا ۱۶.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰
سوزوکی فرانکس ۱۴.۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰
سوزوکی بالنو ۱۲.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰
سوزوکی سیاز ۱۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
جتا VS5 ۱۶.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰

تبصره‌های مرحله شانزدهم:

تبصره ۱- مبلغ مندرج در جدول شماره ۱ قیمت قطعی در مبادی ورودی است. هزینه‌ها و عوارض قانونی پس از ترخیص، از قبیل: بیمه شخص ثالث، مالیات بر ارزش‌افزوده، هزینه‌های شماره‌گذاری، اسقاط خودروی فرسوده، کرایه حمل و غیره به قیمت‌های فوق اضافه می‌شوند. واردکنندگان با رعایت آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو می‌توانند اقدام به دریافت این مبالغ بکنند. سپس در موعد مقرر خودرو را تحویل بگیرند.

تبصره ۲- قیمت علی‌الحساب اعلام‌شده در مبادی ورودی است. هزینه‌ها و عوارض قانونی پس از ترخیص، از قبیل مالیات بر ارزش‌افزوده، هزینه‌های شماره‌گذاری، اسقاط خودروی فرسوده، کرایه حمل و غیره هنگام صدور فاکتور نهایی، به قیمت‌های قطعی و مصوب اضافه خواهد شد. واردکنندگان می‌توانند پس از فراخوان اولیه و با دریافت ۵۰ درصد قیمت علی‌الحساب قرارداد با متقاضی را منعقد کنند.

تبصره ۳- قیمت قطعی این خودروها پس از ارائه کلیه مستندات و مدارک ثبت‌شده و براساس آخرین ضوابط و مقررات تعیین و متعاقباً در سامانه بارگذاری خواهد شد.

تبصره ۴- واریزنکردن وجه در هر مرحله حداکثر ۵ روز پس از فراخوان، به‌منزله انصراف از طرح است. سپس متقاضی از اولویت‌بندی خودروی وارداتی انتخابی حذف می‌شود.

تبصره ۵- کلیه شرکت‌های واردکننده باید مطابق آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو اقدام به تحویل خودرو و دریافت وجه از مشتریان کنند. درصورت تأخیر در تحویل و… این قراردادها مشمول جرایم مندرج در آیین‌نامه فوق خواهند شد.

تبصره ۶- اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پول‌شویی و طرح مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذی‌ربط قرار می‌گیرد.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *