مایکروسافت ۲.۲ میلیارد دلار در مالزی سرمایه‌گذاری می‌کند

مایکروسافت ۲.۲ میلیارد دلار برای ساخت زیرساخت‌های دیجیتال در مالزی سرمایه گذاری خواهد کرد. غول ردموندی، چند روز قبل نیز از انجام یک سرمایه‌گذاری ۱.۷ میلیارد دلاری متمرکز بر توسعه هوش مصنوعی در اندونزی خبر داده بود.

براساس گزارش بلومبرگ، «ساتیا نادلا»، مدیرعامل مایکروسافت در جریان بازدید از کوالالامپور، پایتخت مالزی گفت که این شرکت قصد دارد این سرمایه‌گذاری را در طول چهار سال انجام دهد و با وجود آن، زیرساختی برای خدمات رایانش ابری و هوش مصنوعی خواهد ساخت. علاوه بر این، به ۲۰۰ هزار نفر در مالزی آموزش‌های هوش مصنوعی را ارائه خواهد کرد و با دولت آن برای تقویت قابلیت‌های امنیت سایبری کشور همکاری می‌کند.

مایکروسافت در این عرصه تنها نیست و شرکت‌های دیگری از جمله آلفابت (مالک گوگل)، آمازون و علی‌بابا نیز در رقابت با یکدیگر هستند تا کسب‌وکارهای جنوب شرقی آسیا را با انجام این دسته از سرمایه‌گذاری‌‌ها به خود جذب کنند. در حال حاضر، شرکت‌های فناوری در حال گسترش فعالیت‌های خود در مالزی و کشورهای مجاز آن، مانند سنگاپور هستند تا همزمان با تنش‌های بین چین و آمریکا، به عملیات‌های خود تنوع بیشتری ببخشند.

حمایت مدیرعامل مایکروسافت از تحول هوش مصنوعی در مالزی

نادلا که در کوالالامپور با نخست وزیر مالزی، «انور ابراهیم» ملاقات کرده است، می‌گوید:

«ما متعهد به حمایت از تحول هوش مصنوعی مالزی هستیم و اطمینان حاصل می‌کنیم که این تحول به نفع تمام مالزیایی‌ها خواهد بود.»

این بزرگترین سرمایه‌گذاری مایکروسافت در ۳۲ سال اخیر در مالزی محسوب می‌شود و بر تلاش‌های آن برای ظهور به عنوان یک برنده در آسیا تاکید دارد. از ژاپن گرفته تا هند، نادلا تاکنون به انجام حداقل ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در آسیای شرقی متعهد شده است و از هوش مصنوعی به‌عنوان موتور رشد مایکروسافت یاد کرده است و دیگر کشورها را به افزایش سرمایه‌گذاری‌های خود روی این فناوری تشویق می‌کند.

از مالزی به عنوان یکی از کانون‌های مرکزداده هوش مصنوعی آسیا یاد شده است. انویدیا نیز سال گذشته با شرکت محلی YTL Power International Bhd همکاری کرد تا یک پارک مرکزداده هوش مصنوعی ۴.۳ میلیارد دلاری در این کشور بسازد.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *