فولکس واگن و ریویان همکاری مشترک خود را آغاز کردند

فولکس واگن به‌عنوان بخشی از سرمایه‌گذاری مشترک و جدیدش یک‌میلیارد دلار در ریویان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این سرمایه‌گذاری به فولکس واگن اجازه می‌دهد به نرم‌افزارها و پلتفرم خودروهای برقی شرکت مستقر در کالیفرنیا دسترسی داشته باشد. البته مبلغ سرمایه‌گذاری مشترک فولکس واگن و ریویان حدود ۵ میلیارد دلار است که ۴ میلیارد آن به‌مرور به شرکت خودروسازی آمریکایی تزریق خواهد شد.

سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های آلمانی و آمریکایی به توسعه خودروهای برقی منحصربه‌فرد برندهای زیرمجموعه گروه فولکس واگن اختصاص خواهد یافت. دستاوردهای این همکاری برای توسعه خودروهای آئودی، پورشه، لامبورگینی و محصولات پرچم‌دار فولکس واگن استفاده خواهند شد. فولکس واگن و ریویان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند خودروهای محصول این همکاری مشترک در نیمه دوم دهه فعلی (بین سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰) وارد بازار خواهند شد.

مزایای همکاری فولکس واگن و ریویان برای هر دو طرف

«آر جی اسکارینج»، مدیرعامل ریویان، با اشاره به سرمایه‌گذاری غول آلمانی خاطرنشان کرد اعتبار تزریق‌شده از سوی آلمانی‌ها به این شرکت کمک خواهد کرد تولید ریویان R2 را تسریع کنند. ریویان R2 خودروی مقرون‌به‌صرفه این شرکت است که با محدوده قیمت ۴۵ هزار دلار به بازار عرضه خواهد شد. این خودرو از مدل‌های ریویان R1T و R1S ارزان‌تر است.

به نظر می‌رسد تزریق سرمایه از طرف فولکس واگن به ریویان، باعث می‌شود آلمانی‌ها بتوانند از پلتفرم و نرم‌افزار خودروهای سری R1 این شرکت بهره ببرند. پلتفرم ریویان در مقایسه با پلتفرم تسلا واحدهای کنترل الکتریکی کمتری دارد. همچنین قابلیت ماژولار بودن این پلتفرم امکان توسعه خودروهای مختلف براساس پلتفرم‌ ریویان را فراهم می‌کند. «اولیور بلوم»، مدیرعامل گروه فولکس‌واگن، درباره همکاری مشترک گفت: «همه برندهای این شرکت می‌توانند از شراکت با ریویان بهره ببرند.»

سرمایه‌گذاری فولکس واگن در شرکت آمریکایی شامل چند بخش است. بخش اول، یک‌میلیارد دلار نقد است که در اختیار ریویان قرار خواهد گرفت و سهام عادی این شرکت تبدیل می‌شود. سرمایه‌گذاری اضافه در قالب دو بخش یک‌میلیارد دلاری تا سقف ۲ میلیارد دلار در ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ انجام خواهد گرفت.

فولکس واگن تنها خودروسازی نیست که قصد شراکت با خودروساز آمریکایی را دارد. پیش از این فورد و ریویان تصمیم داشتند شاسی‌بلند تمام‌الکتریکی بسازند اما این برنامه‌ها به‌دلیل همه‌گیری کووید ۱۹ لغو شد. فورد ۵۰۰ میلیون دلار و آمازون ۷۰۰ میلیون دلار در این پروژه مشترک سرمایه‌گذاری کرده بودند. مدیرعامل ریویان در پاسخ به این سؤال که آیا ریویان شریک انحصاری فولکس واگن است، پاسخ مستقیم نداد؛ بنابراین می‌توان گفت در آینده، خودروسازان دیگری در ریویان سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *