فرکانس پایه GeForce RTX 5090 بیشتر از سری قبلی و ۲.۹ گیگاهرتز خواهد بود

ار آن‌جایی که Nvidia باارزش‌ترین کمپانی جهان است و در زمینه هوش مصنوعی پیشرفت قابل نوجهی داشته، همه در انتظار هستند تا ببینند برای آینده چه تدارک دیده است.

انتظار می‎‌رود این شرکت به‌زودی مشخصات نسل بعدی کارت‌های گرافیکی خود را اعلام کند. بر اساس شایعه‌ای جدید، فرکانس پایه GeForce RTX 5090 نزدیک به ۲.۹ گیگاهرتز خواهد بود.

مبنع این شایعه، کاربر Panzerlied از انجمن Chiphell بوده است که پیش از این، اطلاعات بیشتری را از سری کارت‌های Blackwell شرکت Nvidia فاش کرد.

در مبحثی مرتبط با فرکانس کارت‌های گرافیکی Nvidia، کاربر Panzerlied اشاره کرده است که فرکانس پایه RTX 5090 در حدود ۲.۹ گیگاهرتز خواهد بود. این در حالی است که فرکانس GeForce RTX 4090، به عنوان یکی از پرسرعت‌ترین کارت‌های گرافیکی حال حاضر، ۲.۵۵ گیگاهرتز است.

اگر این اطلاعات صحت داشته باشند، باید گفت که کارت گرافیک RTX 5090، با ۳۰ درصد پیشرفت نسبت به سری قبلی، سرعت پردازش بسیار بالایی را ارائه خواهد داد.

همچنین، Nvidia در سری جدید کارت‌های گرافیکی خود از حافظه‌های GDDR7 استفاده خواهد کرد. این یعنی RTX 5090، در مباحث ری‌تریسینگ و شطرنجی سازی گرافیکی، ۳۰ درصد سریع‌تر عمل می‌کند.

البته باید گفت که Nvidia هنوز هیچ اطلاعات رسمی را با شرکای خود به اشتراک نگذاشته است و همه این مشخصه‌ها شاید در آینده تغییر کنند. در هر حال، شایعات نشان می‌دهند که GeForce RTX 5090 نسبت به سری قبلی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای خواهد دید. هر دو کارت گرافیک RTX 5080 و GeForce RTX 5090 اواخر سال جاری عرضه می‌شوند.

با این حال، ممکن است Nvidia عرضه را تا اوایل ۲۰۲۵ به تعویق بیاندازد. AMD و Intel نیز در بازه زمانی مشابه، پردازنده‌های نسل بعدی خود را عرضه می‌کنند و رقابت جذابی شکل خواهد گرفت.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *