فروش خودروهای برقی کیا رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند

با انتشار آمار فروش خودروسازان کره‌ای، مشخص شد که فروش خودروهای برقی کیا رشد بی‌سابقه‌ای را در سراسر جهان تجربه می‌کند. در همین حال، فروش کیا K5 یا همان کیا اپتیما به میزان ۶۴ درصد سقوط کرده است.

کیا در ماه مه ۲۰۲۴، تعداد ۷۱۹۷ دستگاه خودرو الکتریکی به مشتریان خود در ایالات متحده تحویل داد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۲۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. البته فروش جهانی کیا با کاهش ۸.۳ درصدی در بازار داخلی کره‌جنوبی مواجه شده است.

جزئیات رشد فروش خودروهای برقی کیا

محبوب‌ترین مدل بین خودروهای برقی کیا، مدل EV6 است. این مدل با فروش ۲۶۶۰ دستگاه در ماه می ۲۰۲۴، به رشد فروش خودروهای برقی این شرکت کمک شایانی کرد. مدل پرچمدار کیا EV9‌ نیز با فروش ۲۱۸۷ دستگاه، در جایگاه دوم پرفروش‌ترین خودروهای برقی کیا قرار گرفت.

ارقام فروش خودروها در مجموع برای کیا نگران‌کننده هستند. فروش کلی خودروهای کیا در بازار آمریکا به میزان یک درصد نسبت به سال گذشته افت داشت. نکته نگران‌کننده برای این شرکت، کاهش شدید فروش کیا K5 است. فروش این خودرو از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون بیش از ۶۳ درصد افت کرده است. بنابراین در حالی که این شرکت افزایش فروش خودروهای برقی خود را جشن می‌گیرد، فروش کلی آن رو به کاهش است.

دلیل کاهش فروش کیا K5، عرضه مدل فیس‌لیفت آن در سال ۲۰۲۵ است. در واقع مشتریان ترجیح می‌دهند که تا سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۴ صبر کنند و مدل ۲۰۲۵ این خودرو را خریداری کنند. با این حال افت ۶۳.۶ درصدی فروش کیا K5، زنگ خطر نابودی این سدان محبوب را به صدا درآورده است.

در سوی مقابل، فروش کیا فورته در مقایسه با ماه گذشته ۳۱ درصد افزایش یافته است. همچنین فروش کیا فورته در مقایسه با سال گذشته ۱۴.۳ افزایش را نشان می‌دهد. کیا فورته که در بازار ما با نام کیا سراتو شناخته می‌شود، به زودی با مدلی جدید به نام کیا K4 جایگزین خواهد شد. با این حال به نظر می‌رسد مشتریان کیا فورته فعلی را جذاب‌تر از کیا K4 آتی می‌دانند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *