«دنیای فناوری آراد» با محصولات ابری و ربات‌های هوش مصنوعی خود به الکامپ آمد

شرکت دانش‌بنیان «دنیای فناوری آراد» یکی از مجموعه‌هایی است که در بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه الکامپ شرکت کرده است. آراد فعالیتش را به‌طور رسمی از دو سال پیش شروع کرده است اما بنیان‌گذاران آن با تجربه‌ای ۲۰ ساله کامل با ضعف‌ها و مسائل حوزه فعالیتشان آشنا هستند.

«میثم غلامحسینی»، قائم‌مقام شرکت دنیای فناوری آراد، در حاشیه نمایشگاه الکامپ با حضور در غرفه دیجیاتو درمورد این شرکت گفت: «پروژه آراد از حدود پنج سال پیش استارت خورد و بعد از اینکه نسخه اولیه نرم‌افزار آماده شد، اوایل سال ۱۴۰۱، شرکت را ثبت کردیم. درحال‌حاضر، دنیای فناوری آراد از ۲۵ متخصص حوزه فناوری اطلاعات بهره می‌برد که سابقه کار زیادی دارند. ما در دنیای فناوری، دو مجموعه یا دو خانواده محصول داریم؛ یکی در حوزه کلاد یا همان خدمات ابری و دیگری در حوزه هوش مصنوعی.»

چیدمان VPC به دلخواه کاربر

غلامحسینی درمورد انواع مختلف خدمات ابری توضیح داد: «در حوزه خدمات ابری، سرویس‌های متعددی وجود دارند؛ مانند ارائه نرم‌افزار در قالب ابر (Software as a Service) یا SaaS ، پلتفرم در قالب ابر (Platform as a Service) یا PaaS و غیره. زیرساخت در قالب ابر Infrastructure as a service یا IaaS نوعی دیگر از خدمات ابری است که آراد در این حوزه خدمتی متمایز ارائه می‌کند.

او درمورد خدمات آراد گفت: «اشتباه نگیرید، سرویس آراد فقط سرویس ارائه سرور مجازی نیست. سرویس ما به نام (Virtual Private Cloud) یا به‌اختصار VPC تمام تجهیزاتی را که افراد در دیتاسنتر فیزیکی نیاز دارند، به‌صورت مجازی (Virtual) در دسترس مشتری قرار می‌دهد. مشتری در دیتاسنتر نیاز به تعدادی سرور با CPU و RAM، فضای ذخیره‌سازی، سوئیچ، فایروال و آی‌پی‌ دارد. کاربران به‌دلیل هزینه‌های بالای تجهیزات و نگهداری زیرساخت‌ها تمایل زیادی به استفاده از خدمات ابری پیدا کرده‌اند تا نه‌تنها مجبور به صرف هزینه‌های سنگین برای سخت‌افزار نباشند، بلکه برای نگهداری زیرساخت‌ها نیز وقت و هزینه نگذارند و تمام تمرکزشان را به موارد دیگر معطوف کنند؛ لذا تصمیم گرفتیم با شیوه‌ای ساده و کاربردی تمام اجزای یک دیتاسنتر را به‌صورت مجازی به کاربران محترم ارائه کنیم.»

«میثم غلامحسینی»، قائم‌مقام شرکت دنیای فناوری آراد

غلامحسینی ادامه داد: «افراد هر آنچه در دیتاسنتر می‌خواهند، در کمتر از پنج دقیقه به‌صورت مجازی (virtual) از دنیای فناوری آراد دریافت می‌کنند. به‌عبارتی، با این شیوه ما به معنای واقعی عنوان اولین ارائه‌دهنده دیتاسنتر مجازی کشور را در اختیار داریم. قرار نیست کانفیگ را به‌صورت ایستا (Static) در اختیار مشتری بگذاریم؛ در واقع vps ارائه نمی‌دهیم. در ارائه vps، یک سرور و تعدادی کانفیگ را به‌صورت ایستا (Static) دریافت می‌کنید و دیگر نمی‌توانید خودتان به‌سادگی آن را تغییر بدهید. آراد به مشتری این امکان را می‌دهد که تمام عناصر داخل دیتاسنتر را خودش بچیند و مدیریت کند؛ برای مثال مشتری می‌گوید: «من یک زیرساخت می‌خواهم با ۳۲ پردازنده ۲۵۶ گیگ رم، ۲ ترابایت دیسک، ۱۰ عدد آی‌پی، یک فایروال و غیره. همچنین می خواهم هر سیستم‌عاملی را که می‌خواهم، خودم روی سرورها نصب کنم.»

قائم‌مقام آراد در این مورد گفت: «در ابر آراد، سیستم کاملاً باز است، منابع موردنیاز را انتخاب کنید و آزادانه سرورهای مجازی و شبکه خود را به سلیقه خودتان بسازید.»

او ادامه داد: «وقتی از فایروال صحبت می‌کنیم، به این معنی نیست که موضوع فقط چند قانون Access و Denied باشد. شما کاملاً می‌توانید این فایروال را کانفیگ کنید؛ فایروال کاملاً دست شماست، مانند فایروال سخت‌افزاری و واقعی. موضوع دیگر این است که در ابر آراد می‌توانید از الگوی پرداخت در ازای مصرف یا Pay as you Go نیز بهره ببرید.»

غلامحسینی همچنین گفت: «ما سعی کردیم فناوری‌های پیشرفته را در سهل‌الوصول‌ترین حالت در اختیار مشتری بگذاریم؛ به‌ همین دلیل، مدعی هستیم VPC ما با این سبک‌وسیاق اولین دیتاسنتر مجازی کشور است و شما می‌توانید به معنای واقعی فایروال، فضای ذخیره‌سازی و شبکه را کانفیگ کنید.»

حضور آراد در نمایشگاه الکامپ

قائم‌مقام دنیای فناوری آراد در ادامه بیان کرد: «سرویس virtual private cloud ما مناسب افرادی است که دیتاسنتر یا سرورفارم ندارند. جالب است بدانید بسیاری از بانک‌ها و سازمان‌هایی که حتی برای خود دیتاسنتر و اتاق سرور داشتند، برای مدیریت بحران و زمان‌هایی که سرویسشان از دسترس خارج می‌شوند، سراغ ما آمدند و گفتند می‌خواهیم Disaster Site داشته باشیم ولی پول احداث Disaster site را نداریم. در این‌گونه سایت‌ها چنانچه سایت اصلی (در دیتاسنتر مشتری) به هر علتی قطع شود، سایت دوم وارد مدار می‌شود و سرویس‌دهی می‌کند و زمانی که اورهال شد، سایت اصلی به مدار خودش برمی‌گردد و کار را ادامه می‌دهد. در واقع هیچ سرویسی وقتی Disaster site دارد، down نمی‌شود.»

او درمورد سرویس دیگر این شرکت به نام IP Sync توضیح داد: «ما سرویس دیگری هم ارائه کرده‌ایم به نام IP Sync. با این سرویس لازم نیست همه سرویستان را در یک منطقه جغرافیایی و یک دیتاسنتر بگذارید، سرویستان را در دو یا چند دیتاسنتر توزیع کنید و یک ارتباط امن و رمزنگاری‌شده بین آنها برقرار کنید.

ربات هوش مصنوعی آراد، بهترین جایگزین عامل انسانی

آراد در حوزه هوش مصنوعی نیز فعالیت می‌کند و محصولات متنوعی در این حوزه عرضه کرده است. قائم‌مقام این شرکت درمورد این دسته محصولات گفت:‌ «ما در حوزه هوش مصنوعی ربات‌های پشتیبان هوشمند در قالب متنی و صوتی ارائه کرده‌ایم که جایگزین عامل‌های انسانی می‌شوند و به سؤالات متنی و صوتی مشتریان جواب می‌دهند. زمانی که مشتری از طریق وب‌سایت، اپلیکیشن یا شبکه‌های اجتماعی می‌خواهد سؤالی بکند یا تیکت بگذارد، ربات پشتیبان جایگزین عامل انسانی می‌شود.»

او درمورد این ربات اضافه کرد:‌ «ربات پاسخ هر سؤالی را نداند، متوجه عدم‌آگاهی خودش می‌شود و سؤال را به عامل انسانی می‌فرستد. کارشناس که جواب آن سؤال را داد، پنل در لحظه به‌روز می‌شود و از آن به بعد، ربات جواب این سؤال را می‌دهد. مهم‌تر از همه اینکه ما در پرسش‌وپاسخ‌ها ایستا عمل نمی‌کنیم. برای مثال ربات از مشتری می‌پرسد دیابت دارید و مشتری می‌گوید بله. اگر مشتری ‌بپرسد خرما هم نخورم، بااینکه خرما در سؤالاتی که به ربات آموزش‌داده‌شده نیست، سیستم می‌فهمد چون خرما هم شیرین است، نباید بخورد؛ یعنی قابلیت استنتاج و فهم دارد.»

این تنها محصول هوش مصنوعی آراد نیست. این مقام ارشد آراد درمورد ربات‌های صوتی نیز گفت: «سیستم‌های صوتی ما هم به همین صورت هستند. کیوسک‌های ۴۳ اینچی لمسی در ورودی‌های سازمان‌هایی که ارباب‌رجوع زیادی دارند، مثل بانک‌، شهرداری یا حتی هتل قرار می‌گیرند. ارباب‌رجوع می‌تواند از ربات به‌شکل صوتی سؤال کند، برای مثال: «چطور می‌توانم از شهرداری پایان کار بگیرم؟» این سؤال کلی است و ربات درمورد آن مشورت می‌دهد. یا ممکن است مشتری بپرسد: «پرونده پایان کار من در چه وضعیتی است؟» این سؤالی خصوصی است که ربات برای آن شماره موبایل را می‌گیرد و کدی را برای مشتری می‌فرستد. احراز هویت که انجام شد، به سامانه‌های شهرداری متصل می‌شود و به مشتری پاسخ می‌دهد که پرونده‌اش در چه وضعیتی است.»

او به یکی از کاربردهای دیگر این ربات نیز اشاره کرد و گفت:‌ «پزشکی در زمینه تغذیه گفت می‌خواهم هم در داخل کشور هم خارج کشور مشاوره تغذیه بدهم؛ ربات باید برای چنین مشاوره‌ای دقیق باشد. مثلاً اگر به خانم ۲۰ ساله‌ای که باردار است، مشاو‌ره‌ می‌دهد، باید تشخیص بدهد که در مشاوره خود بارداری فرد را در نظر بگیرد و مثلاً رژیمی را توصیه نکند که برای فرد باردار مناسب نیست.»

ربات‌های آراد قابلیت سرویس‌دهی به خارج از کشور را دارند و می‌توانند به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته وظیفه پشتیبانی را برعهده بگیرند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *