ثبت نام کارت سوخت از ابتدای خردادماه آنلاین خواهد شد

«جعفر سالاری نسب»، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، از آنلاین‌شدن ثبت نام کارت سوخت از ابتدای خردادماه خبر داد. به گفته او پس از آنلاین شدن ثبت درخواست کارت سوخت، این کارت طی هفت الی ۱۰ روز کاری صادر شده و برای متقاضیان ارسال خواهد شد.

ثبت نام کارت سوخت آنلاین، تنها برای خودروهای صفرکیلومتر

پیش از آغاز سال جدید، مدیران وزارت نفت از آنلاین شدن درخواست صدور کارت سوخت خبر داده بودند. قرار بود تا این رویه در فروردین ۱۴۰۳ اجرایی شود اما تاکنون چندبار اجرای آن به تعویق افتاده است. درحال‌حاضر برای ارائه درخواست کارت سوخت، متقاضیان باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند. فرآیند صدور و تحویل کارت سوخت نیز حدود دوماه به طول می‌انجامد.

سالاری نسب در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، از صدور چهار میلیون کارت سوخت طی سال ۱۴۰۲ تاکنون خبر داد. او در ادامه گفت:‌ «اکنون نیز سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده‌ایم که بتوانیم فرایند صدور کارت سوخت را برای خودروهای نوشماره سریع‌تر کنیم. ما برنامه داریم که این اقدام برای سایر خودروها هم انجام شود.»

از زمان اجرای محدودیت‌های جدید برای سوخت‌گیری خودروها، بسیاری از مالکان برای سوخت‌گیری با مشکل مواجه شده‌اند. براساس قانون جدید، ، ۹۰ درصد سوخت‌گیری در حوزه بنزین و ۹۵ درصد در حوزه نفت‌گاز، باید از کارت سوخت شخصی باشد. از این رو دولت کارت سوخت جایگاه‌ها را جمع‌آوری کرده است. بسیاری از پمپ بنزین‌ها درحال‌حاضر فاقد کارت سوخت هستند یا آن‌که در ساعات محدودی بنزین دارند.

دولت تصمیم گرفته است تا برای مدیریت مصرف سوخت، از راهکارهای غیرقیمتی استفاده کند. کاهش سهمیه بنزین آزاد از ۱۵۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر و یا محدودیت ۴۰ لیتری هر نوبت سوخت‌گیری در همین راستا بوده است. به گفته سالاری نسب، هم‌اکنون ۹۴ درصد مردم کمتر از ۱۶۰ لیتر در ماه مصرف بنزین دارند که این میزان با مجموع ۶۰ لیتر سهمیه ۱۵۰۰ تومانی و ۱۰۰ لیتر سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی پوشش داده می‌شود.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *