تولید بی ام و X4‌ متوقف می‌شود

وقتی بی ام و در سال گذشته نسل دوم X2 را عرضه کرد، این کراس‌اوور کوپه را بسیار بزرگ‌تر از مدل قبلی خود کرده بود. همین باعث شد آینده بی ام و X4‌ در خط تولید شلوغ این شرکت به خطر بیفتد. اکنون شرکت آلمانی اعلام کرده که نسل بعدی رقیب مرسدس GLC کوپه تولید نخواهد شد.

چرا تولید بی ام و X4‌ متوقف شد؟

بی ام و می‌گوید اکنون که اندازه X2 بزرگ‌تر شده است، X4 دیگر جایی در خط تولید ندارد. شکاف قیمت بین این دو به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است، بنابراین حفظ هر دو در خط تولید هیچ سودی برای بی ام و ندارد. کسانی که به دنبال یک شاسی بلند کوپه بزرگ‌تر هستند می‌توانند به سراغ X6 بروند.

برند لوکس آلمانی می‌گوید که X3 جدید شکاف بین X2 و X6 را پر خواهد کرد. برخلاف X2 با پلتفرم دیفرانسیل جلو و موتورهای چهارسیلندر، پرفروش‌ترین محصول بی ام و در سال ۲۰۲۳ با سیستم دیفرانسیل عقب و موتور شش‌سیلندرM50  جدید به کار خود ادامه می‌دهد.

بی ام و زمان دقیق پایان تولید X4 را اعلام نکرده است. البته با توجه به اینکه تحویل X3 جدید از اواخر امسال آغاز می‌شود، عرضه X4 به زودی پایان خواهد یافت. بنابراین بعید به نظر می‌رسد که شاهد عرضه X4 مدل ۲۰۲۵ باشیم.X2  جایگزین واقعی X4 نیست، اما برای مشتریان این دو مدل تفاوتی بین سیستم دیفرانسیل جلو و عقب وجود ندارد.   

اگرچه تولید بی ام و X4‌ با موتور درون‌سوز به پایان می‌رسد، اما ممکن است جانشین غیرمستقیمی برای آن وجود داشته باشد. گویا قرار است مدل iX4 تمام برقی در حدود سال ۲۰۲۷ بر اساس پلتفرم Neue Klasse این خودروساز عرضه شود. این برند مستقر در مونیخ گفته است که تا سال ۲۰۲۸ حداقل شش خودروی برقی را بر اساس این پلتفرم اختصاصی جدید عرضه خواهد کرد. در کنار کراس‌اوور iX3 با تاریخ عرضه ۲۰۲۵ و سدان i3 با تاریخ عرضه ۲۰۲۶، مدل iX4 نیز می‌تواند یکی از این شش خودرو باشد.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *