تورم در ایران به یک سوم کاهش یافته است

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: علی‌رغم افزایش تورم مواد غذایی در کشور‌های بزرگ، تورم مواد غذایی ایران طی یکسال گذشته یک سوم شد.

کد خبر : ۱۶۴۵۵۲

به گزارش ایبنا، قائم مقام وزیر جهاد در امور تجارت و تنظیم بازار در برنامه رادیو اقتصاد مشارکت بالا در انتخابات کشور را پشتوانه تصمیمات کشور دانست و گفت: عدم مشارکت مردم باعث تضعیف ایران در جایگاه بین الملل و مسائل و مشکلات داخل کشور می‌شود، بنابراین عدم مشارکت در انتخابات نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند، بلکه مشکلات را افزایش داده و شرایط را سخت می‌کند.

 

به گفته علیرضا پیمان پاک برخی مردم بدلیل برخی گلایه‌ها به عدم مشارکت تمایل دارند، در حالیکه مشارکت بالا با هر سلیقه و نگاهی، به عنوان پشتوانه کشور در عرصه‌های بین المللی، رفاه داخل را افزایش داده و به حل مشکلات کمک می‌کند.

 

پیمان پاک ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که حرکت خوبی در کشور صورت گرفته که اگر ادامه پیدا می‌کرد، مشکلات قابل حل خواهد بود. حال در شرایط فعلی اگر کمک شود و همه یکپارچه مشارکت کنند، قطعا مشکلات قابل حل خواهد بود و می‌توان از فرصت‌های خوبی که در شرایط پیچیده فعلی بوجود آمده استفاده کرد.

 

قائم مقام وزیر جهاد با تاکید بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات افزود: علی رغم اقدامات مثبت صورت گرفته، خلاف آن را به تصویر کشیدند تا جریان ناامیدی را بر مردم حاکم کنند، درحالیکه این اقدامات زمانی به نتیجه می‌رسد که مشارکت افزایش بیشتری داشته باشد و به عبارت دیگر اگر مردم پشتوانه دولت باشند تا دولت کارآمد سرکار بیاید، این امکان وجود دارد که به بهترین نحو شرایط منطقه و پیچیده جهانی را به فرصت تبدیل کرد تا بتوان از پتانسیل کشور به بهترین نحو استفاده کرد.

 

تورم مواد غذایی در ایران به یک سوم رسید

 

وی در پاسخ به این سوال که با وجود تورم ۲ رقمی و تغییرات اقلیمی که در اختیار ما نیست، مشارکت در انتخابات می‌تواند چه تاثیری داشته باشد، گفت: براساس آمار تورم مواد غذایی و خوراکی‌ها در ایران یک سوم شده است، درحالیکه کشور‌های بزرگ همچون روسیه، هند، ترکیه و اندونزی با تورم‌های بالا روبرو بودند چراکه شرایط جهانی بواسطه مسائل اقلیمی باثبات نیست.

 

پیمان پاک در ادامه افزود: افزایش مشارکت و پشتوانه نظام منجر به استفاده حداکثری از پتانسیل‌های داخل می‌شود.

 

امنیت غذایی اولویت نخست کشور‌های پیشرفته

 

قائم مقام وزیر جهاد در امور تنظیم بازار درباره اثرگذاری توسعه کشاورزی مدرن و پیشرفته بر هزینه‌های تولید گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعات در جهان امنیت غذایی است، وقتی در شرایط پیچیده امروز می‌بینیم امنیت غذایی به حدی مهم است که جزو اولویت‌های اکثر کشور‌های پیشرفته قرار می‌گیرد، ما را به اهمیت این موضوع بیشتر واقف می‌کند که در حوزه امنیت غذایی بتوانیم تحول جدی ایجاد کنیم.

 

پیمان پاک ادامه داد: ایران در بخش کشاورزی حوزه‌های باغبانی و دامپروری ظرفیت‌های بالایی دارد که براین اساس وظیفه اصلی دولت هاست که با تحول جدی و ارتقای سطح دانش فنی به افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه‌ها کمک کنند تا از یک سو درآمد بهره برداران بالا رود و از سوی دیگر با تولید کافی غذای سفره‌های مردم تامین شود.

 

ایران با افزایش بهره وری به صادرکننده مرغ در منطقه تبدیل شد

 

قائم مقام وزیر جهاد با بیان اینکه توسعه تکنولوژی و توجه ویژه به تولید جزو سرفصل‌های اصلی و اولویت دار دولت چهاردهم خواهد بود، افزود: سال‌ها در صنعت مرغ و تخم مرغ دچار مشکل بودیم، درحالیکه با افزایش بهره وری و راندمان تولید به صادرکننده تبدیل شدیم که این امر بدان معناست که در حوزه‌های دیگر هم این ظرفیت وجود دارد.

 

وی گفت: هم اکنون نقش ویژه‌ای در امنیت غذایی منطقه داریم که این امر با افزایش راندمان و بهره وری توسعه تکنولوژی محقق شده است و همواره با توجه ویژه به تولید دیگر بخش‌ها هم این ظرفیت امکان پذیر است.

 

منبع: فارس

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *