تبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان به ۵ برابر افزایش یافت

حجم روابط ایران و کشور‌های منطقه از جمله تاجیکستان در گذشته کاهش یافته بود، اما با رویکرد دولت سیزدهم این روابط توسعه یافت.

کد خبر : ۱۶۴۳۴۶

به گزارش ایبنا، علی اکبر محرابیان روز پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ در حاشیه چهارمین نشست وزیران انرژی کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های در دیدار با «دلیر جمعه» وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان با بیان اینکه حجم روابط دو کشور ایران و کشور‌های منطقه از جمله تاجیکستان در گذشته کاهش یافته بود، افزود: رئیس جمهور شهید خواستار توسعه روابط ایران با کشور‌های منطقه بودند و اعتقاد قابل توجهی به گسترش این روابط داشتند.

وی با بیان اینکه روابط ایران و تاجیکستان به میزان پنج برابر افزایش یافته است خاطرنشان کرد: نخستین سفر رئیس جمهور شهید پس از انتخاب شدن به کشور تاجیکستان بود.

محرابیان با دعوت از وزیر انرژی تاجیکستان برای حضور در اجلاس آتی شورای حکام آب در تهران گفت: اجلاس مهم آب که چندی پیش در شهر دوشنبه برگزار شد بسیار موفق بود و لازم است نتایج آن پیگیری شود.

وزیر نیرو ادامه داد: همچنین موسسه تحقیقات آب ایران برای انتقال تجربیات خود به ویژه در خصوص مدیریت یخچال‌های در حال آب شدن در کشور تاجیکستان آمادگی دارد.

محرابیان با اشاره به فعال بودن شرکت‌های ایرانی در پیشبرد عملیات احداث سد راغون افزود: شرکت‌های فنی و مهندسی ایران با دارا بودن تجربه و دانش و نیز نیرو‌های مجرب چنانچه در کشور تاجیکستان حمایت شوند، می‌توانند در پیشبرد پروژه‌های مختلف آبی و برقی در این کشور حضور فعالی داشته باشند.

وی به سابقه حضور شرکت فراب در کشور تاجیکستان اشاره کرد و گفت: شرکت فراب یکی از شرکت‌های موفق در صادرات خدمات فنی و مهندسی است و اخیرا به دنبال فعالیت این شرکت در کشور سریلانکا پروژه بزرگ اومااویا به بهره‌برداری رسید.

محرابیان بیان کرد: در ادامه این همکاری‌ها، شرکت فراب در کنار سایر شرکت‌های ایرانی در پیشبرد پروژه سد راغون می‌توانند حضور موثری داشته باشند.

وی همچنین با پیگیری مسائل و مشکلات شرکت‌های همکار در پروژه‌های آبی و برقی تاجیکستان بر حل این مسائل و مشکلات تاکید کرد.

وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان نیز در این دیدار با توجه به حضور میلیون‌ها نفر در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور شهید ایران سید ابراهیم رئیسی تاکید کرد: آیت الله رئیسی شخصیت بزرگی بود که از دست دادن ایشان به عنوان یک مصیبت بزرگ مایه تاسف است.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *