بوگاتی توربیون معرفی شد؛ ابرخودرو هیبریدی با قیمت ۴ میلیون دلار!

هفته گذشته خبری را درمورد آخرین مدل بوگاتی شیرون در دیجیاتو منتشر کردیم. فقط چند روز بعد، مدل جدید خودروساز مشهور فرانسوی با نام بوگاتی توربیون رونمایی شد. توربیون ابرخودرویی هیبریدی است و ظاهرش شباهت بسیاری به شیرون دارد اما خودرویی کاملاً جدید به حساب می‌آید. این خودرو با شاسی یکپارچه و سیستم تعلیق جدید همراه سیستم هیبریدی V16 هزاروهشتصد اسب‌بخاری، پرچم‌دار جدید محصولات بوگاتی شده است. باید در همین ابتدای مطلب اشاره کنیم که برخی منابع این خودرو را بوگاتی توربیلون نیز نامیده‌اند.

پیشرانه افسانه‌ای کازوورث روی بوگاتی توربیون

پیشرانه بوگاتی توربیون بیشتر از بخش‌های دیگر این خودرو جلب توجه کرده است. موتور حجیم و بزرگ ۸.۳ لیتری برای این خودرو در نظر گرفته شده است که تا ۹۵۰۰ دوربردقیقه گاز می‌خورد. حتی بدون کمک توربوشارژرها نیز این موتور هزار اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. شرکت افسانه‌ای کازوورث به توسعه این پیشرانه کمک کرده است. موتور V16 جدید بوگاتی از موتور W16 نصب شده روی شیرون بزرگ‌تر است اما وزن کمتری نسبت به پیشرانه شیرون دارد. حداکثر گشتاور پیشرانه درون‌سوز نیز ۹۰۰ نیوتن‌متر است، البته با کمک موتورهای الکتریکی این راندمان بهبود پیدا می‌کند.

روی محور جلوی بوگاتی توربیون، دو موتور الکتریکی قرار گرفته است. این محور کامل الکترونیکی کنترل می‌شود. موتور الکتریکی دیگری نیز روی محور عقب توربیون نصب شده است. پکیج باتری‌های این خودرو نیز با ظرفیت ۲۵ کیلووات ساعت در مرکز خودرو قرار دارد. سه موتور الکتریکی کنار یکدیگر ۸۰۰ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کنند تا راندمان کلی بوگاتی توربیون به ۱۸۰۰ اسب‌بخار قدرت برسد. درصورتی‌که تایرهای سفارشی میشلن پایلوت اسپرت کاپ ۲ روی این خودرو نصب باشند، ثبت شتاب صفرتاصد بوگاتی توربیون در ۲ ثانیه امکان‌پذیر خواهد بود. حداکثر سرعت پرچم‌دار جدید بوگاتی ۴۴۴ کیلومتربرساعت اعلام شده است.

قوی‌تر و مجهزتر ولی سبک‌تر!

جدیدترین مدل بوگاتی باوجود نصب موتورهای برقی و پکیج باتری‌ها نسبت به بوگاتی شیرون سبک‌تر است. بوگاتی اطلاعاتی را درمورد زمان شارژ اعلام نمی‌کند اما می گوید این خودرو از سیستم ۸۰۰ ولتی بهره می‌برد. باتوجه‌به اینکه «میت ریماک» هدایت بوگاتی را برعهده دارد، لازم نیست نگران این مورد باشیم.

میت ریماک، مدیرعامل بوگاتی، درباره مدل توربیون گفت:‌ «توسعه بوگاتی توربیلون گام دیگری در تاریخ ۱۱۵ ساله بوگاتی بود. این مسیر با اقدامات اتوره بوگاتی آغاز و هدایت شد. او اعتقاد داشت هیچ خودرویی نباید با بوگاتی قابل‌مقایسه باشد. همین نقل‌قول‌ها مسیر هیجان‌انگیزی را برای سوپراسپرت‌های این برند آغاز کرد.»

عرضه بوگاتی توربیلون به بازار از ۲۰۲۶ آغاز می‌شود. بوگاتی برنامه دارد ۲۵۰ دستگاه از توربیون را تحویل خریداران بدهد. قیمت اولیه بوگاتی توربیون ۳.۶ میلیون یورو معادل ۳.۹ میلیون دلار اعلام شده است. البته این خودرو هم‌اکنون در مرحله آزمایش قرار دارد و ممکن است قیمت آن در زمان عرضه تغییر کند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *