بهره‌برداری از ۸ میلیارد دلار پروژه نفتی در ۱۴۰۳

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: امسال ۳۰ طرح به ارزش ۸ میلیارد دلار بهره برداری و ۱۹ طرح به ارزش ۱۱.۵ میلیارد دلار آغاز می‌شود.

کد خبر : ۱۶۳۰۴۴

به گزارش ایبنا، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری اظهار داشت: ۲.۵ میلیارد بشکه معادل نفت خام، ذخایر جدید اکتشافی در دولت سیزدهم بوده است، حدود ۸ مخزن نفتی و گازی کشف جدید ما بوده و یک کشف بسیار مهم اخیرا داشتیم که به‌زودی از طرف وزیر نفت اعلام خواهد شد.

وی افزود: ما در گذشته نفت تولید می‌کردیم، ولی نمی‌فروختیم، اما امروز هم تولید می‌کنیم و هم می‌فروشیم و در سال گذشته ۳۵ میلیارد دلار درآمد صادرات نفتی داشتیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به رشد امضای قرارداد‌های نفتی در دولت سیزدهم گفت: در دولت‌های گذشته سالی ۱.۶ میلیارد دلار جذب سرمایه صورت گرفت، اما متوسط جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی در دولت سیزدهم، سالی ۶.۳ میلیارد دلار بوده است.
وی افزود: در سال گذشته ۱۳ میلیارد دلار قرارداد را در حداقل زمان بستیم، که ۱۲.۵ میلیارد دلار آن مربوط به دو میران مشترک و ۵۰۰ میلیون دلار برای چهار میدان مستقل بوده است.

خجسته مهر با بیان اینکه تولید نفت از میدان آزادگان به صورت یکپارچه از ۱۹۰ هزار بشکه در روز به ۵۵۰ هزار بشکه در روز می‌رسد، گفت: یکپارچه شدن توسعه میدان آزادگان ابتکار جدیدی در دولت سیزدهم بوده و اینکه بانک‌ها را به پای توسعه میادین آوردیم نیز یک ابتکار جدید بوده است.

وی ادامه داد: هفته‌های اخیر ۲۰ مخزن گازی را به ارزش ۷ میلیارد دلار در اختیار پتروشیمی‌ها گذاشتیم که کاری بزرگ در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کشور است.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: فاز ۱۱ پارس جنوبی کاری منحصر به‌فرد بود، مرزی‌ترین فاز میدان مشترک پارس جنوبی ۲۰ سال دست‌به دست می‌شد، اما بلاتکلیف مانده بود.

وی افزود: سال‌ها می‌گفتند کسی حق ندارد پروژه مهم ایران را انجام دهد، اما ما آمدیم با توان داخلی و با ابتکار جابه‌جایی سکوی درمدار بهره‌برداری، کار بزرگی به‌دست متخصصان داخلی انجام دادیم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: امسال ۳۰ طرح به ارزش ۸ میلیارد دلار بهره برداری و ۱۹ طرح به ارزش ۱۱.۵ میلیارد دلار آغاز می‌شود

وی افزود: امسال سکوی فاز ۱۳ آلفا را در پارس جنوبی بهره برداری می‌کنیم و به‌زودی قرارداد ساخت سکو‌های فشارافزایی پارس جنوبی و کمپرسور‌های فشارافزایی به امضا می‌رسد.

خجسته‌مهر از تلاش برای ایجاد یک بلوک توسعه‌ای جدیدی در پارس جنوبی خبر داد و گفت: یک حلقه چاه حفاری شده و بعد از اتمام کار‌های زمین شناسی، اعلام می‌کنیم که موفق به ایجاد یک بلوک جدید در پارس جنوبی شدیم.

 

منبع: تسنیم

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *