بر اساس مصوبه هیأت دولت، ساعت کار ادارات از ۱۵ خرداد، ۶ صبح تا ۱۳ خواهد بود.

به گزارش ایبنا، علی اکبر محرابیان در گفتگو با سیما در رابطه با افزایش مصرف برق در روز‌های اخیر، با بیان این‌که با گرم شدن هوا، مصرف برق در حال افزایش است، اظهار کرد: در هفته گذشته بیش از شش هزار مگاوات مصرف برق افزایش داشته که این روند افزایشی در هفته پیش رو ادامه خواهد داشت.

وی با بیان این‌که توسعه نیروگاه‌ها و مدیریت مصرف، دو برنامه جدی وزارت نیرو در دولت سیزدهم بود، ادامه داد: از شروع دولت سیزدهم بیش از ۹ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد و بیش از ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه دیگر در دست ساخت داریم که نیمی حرارتی و نیمی تجدیدپذیر است.

وزیر نیرو با تأکید بر این‌که در کنار افزایش ظرفیت تولید برق، موضوع مدیریت مصرف نیز دنبال می‌شود، خاطرنشان کرد: برای صنایع خرد که ۹۰ درصد صنایع را نیز شامل می‌شود و میزان اشتغال بالایی نیز دارد، محدودیتی قائل نشدیم.

وی با بیان این‌که برای صنایع متوسط که عمدتأ در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند، تنها در روز‌های تعطیل با محدودیت مواجه می‌شوند، گفت: صنایع بزرگ که حدود ۷۰۰ مجموعه هستند، مصرفشان را در ساعت‌های اوج مصرف کاهش می‌دهند و در ساعات غیر اوج انرژی لازم را دریافت می‌کنند، حتی در ساعات غیر اوج می‌تونند انرژی بیشتری دریافت کنند تا به تولید بیشتر بپردازند.

محرابیان افزود: طی زمستان سال گذشته و دو ماهه ابتدای امسال، صنایع بزرگ ۱۵ درصد رشد مصرف برق داشتند که به معنای افزایش تولید با استفاده از ظرفیت برق است که خودشان را برای شرایط پیش رو آماده کرده‌اند.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین برنامه در بخش اداری، تغییر ساعت کار ادارات است که بر اساس مصوبه هیأت دولت، ساعت کار از ۱۵ خرداد، ۶ صبح تا ۱۳ خواهد بود که البته در مصارف سرمایشی نیز باید دمای رفاه که حداکثر ۲۴ درجه است، در نظر گرفته شود.

وزیر نیرو از اجرای طرح پاداش صرفه جویی از ۱۵ خرداد تا پایان تابستان امسال نیز خبر داد و بیان کرد: در بخش خانگی سابقه دو سال اجرای طرح پاداش صرفه جویی داریم که مردم همکاری خوبی داشتند، مشترکان خانگی با استفاده از این ظرفیت در سال گذشته، بیش از ۴۰ درصد مصرف خود را کاهش دادند.

وی با بیان این‌که امسال برنامه‌های تشویقی صرفه جویی انرژی را گسترش دادیم، گفت: به دنبال حذف مصارف زائد هستیم تا همه بتوانند از نعمت برق بهره‌مند شوند، زیرا هرچه امکانات کاهش مصرف در بخش خانگی را فراهم کنیم، می‌توانیم انرژی بیشتری به بخش تولید و صنعت کشور برسانیم.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *