افزایش تجارت ایران و لبنان تا ۵ سال آینده به یک میلیارد دلار

ایران و لبنان تا سال ۱۴۰۸ به تجارت یک میلیارد دلاری می‌رسند.

کد خبر : ۱۶۳۲۱۷

به گزارش ایبنا،  ابراهیم محمدرضا زاده اظهار داشت: ایران و لبنان تا سال ۱۴۰۸ به تجارت یک میلیارد دلاری می‌رسند.

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در لبنان افزود: لبنانی‌ها سهم قابل توجهی از بازار کشور‌های آفریقایی را تصاحب کرده‌اند. وی اظهار داشت: لبنانی‌ها بیش از ۳۰۰ سال است که خریدار پسته و فرش ایرانی هستند تا جایی که می‌توان گفت لبنان هاب صادرات فرش ایران به اروپا، آمریکا و برخی کشور‌های آفریقایی است.

رضازاده برآورد صادرات محصولات ایرانی به لبنان را حدود ۵۰۰ میلیون دلار دانست و افزود: به لحاظ آماری گزارش‌ها از رقم صادرات کالا از ایران به لبنان متفاوت است؛ بنا به آمار گمرک چیزی که با نام و برند ایرانی وارد لبنان شده، حدود ۱۱۲ میلیون دلار بوده است؛ این در حالیست که بسیاری از کالا‌های ایرانی به ترکیه صادرات و از آنجا به کشور‌های دیگر از جمله لبنان صادرات مجدد می‌شوند. بنا به اظهارت وی؛ سال گذشته گمرک لبنان صادرات کالای ایرانی به لبنان را حدود ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

این رایزن بازرگانی با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان ایرانی باید چابک‌تر شوند، گفت: تجار ایرانی برای اینکه بخواهند سهم بیشتری از بازار کشور‌های منطقه را تصاحب کنند، باید خود را با شرایط بین‌المللی تطبیق دهند، اما با این وجود چشم انداز ۵ ساله تجارت با لبنان رسیدن به افق یک میلیارد دلاری در سال است. وی با تاکید بر اینکه مسئله تبادل مالی بین ایران و لبنان حل شده است، افزود: انتقال وجه با هزینه یک در هزار انجام می‌شود که این شیوه مراوده مالی در کمتر کشوری رخ می‌دهد.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *