اس‌کی هاینیکس ۷۵ میلیارد دلار در هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند

شرکت کره‌ای اس‌کی هاینیکس (SK Hynix)، دومین سازنده بزرگ تراشه‌های حافظه در جهان، اعلام کرده است تا ۲۰۲۸ حدود ۷۵ میلیارد دلار (۱۰۳ تریلیون وون) در هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری خواهد کرد. به گفته این شرکت، عمده این سرمایه‌گذاری در بخش تراشه‌های حافظه با پهنای باند بالا (HBM) خواهد بود.

براساس گزارش رویترز نیز اس‌کی هاینیکس، تا سال ۲۰۲۸، ۷۴.۶ میلیارد دلار در هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری خواهد کرد تا تجارت تراشه‌هایش را در این زمینه هم تقویت کند. به‌عبارت دقیق‌تر، این شرکت قصد دارد تا ۲۰۲۶، حدود ۸۰ درصد این مبلغ (تقریباً ۸۰ تریلیون وون) را در بخش‌های هوش مصنوعی و نیمه‌رسانا سرمایه‌گذاری کند.

البته این سرمایه‌گذاری در شرکت‌های زیرمجموعه اس‌کی هاینیکس، مانند اس‌کی تلکام، نیز انجام می‌شود. همچنین اس‌کی گروپ (SK Group) قصد دارد شرکت‌های تابعه‌اش را که نزدیک به ۱۷۵ شرکت است، کاهش دهد تا مدیریت آن‌ها ساده‌تر شود.

سرمایه‌گذاری اس‌کی هاینیکس در هوش مصنوعی

طبق بیانیه اس‌کی هاینیکس، این شرکت سال ۲۰۲۳ حدود ۱۰ تریلیون وون (حدود ۷ میلیارد دلار) ضرر کرد و اکنون انتظار دارد در سال جاری میلادی، بدون احتساب مالیات ۲۲ تریلیون وون سود (حدود ۱۶ میلیارد دلار) کسب کند. هدف اصلی این شرکت افزایش این رقم به ۴۰ تریلیون وون در ۲۰۲۶ است.

این شرکت گفته است با تمرکز بر صنعت هوش مصنوعی، ازجمله تراشه‌های حافظه با پهنای باند بالا، مراکز داده و خدمات هوش مصنوعی، مانند دستیارهای شخصی AI، می‌خواهد رقابتش با دیگر شرکت‌ها را بهبود بدهد. این تراشه‌های HBM برای استفاده در پردازشگرهای هوش مصنوعی انویدیا بهینه‌سازی شده‌اند.

دو تولیدکننده بزرگ تراشه‌های حافظه، سامسونگ و اس‌کی هاینیکس، در کره جنوبی مستقرند؛ بااین‌حال این شرکت‌ها در برخی زمینه‌ها، مانند طراحی تراشه، از رقبایشان عقب مانده‌اند. دولت کره جنوبی، برای کمک به این تولیدکنندگان برای پیشرفت در رقابت جهانی، بسته حمایتی ۱۹ میلیارد دلاری مشخص کرده است.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *