از کجا بفهمیم تلگرام هک شده؟ نحوه جلوگیری از هک شدن تلگرام

از تلگرام همیشه به‌عنوان یکی از امن‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان یاد می‌شود اما شما هم احتمالاً با مواردی مواجه شده‌اید که در آن حساب یکی از آشنایانتان هک شده باشد. واقعیت این است که حساب‌های تلگرام نیز ممکن است هک شوند اما راه‌هایی برای جلوگیری از آن وجود دارد. در این مطلب، به هک شدن در تلگرام می‌پردازیم و علاوه‌بر توضیح درباره راه‌های تشخیص این موضوع، روش‌هایی را نیز برای جلوگیری از هک تلگرام به شما خواهیم گفت.

هک شدن در تلگرام امکان‌پذیر است؟

بله، اکانت تلگرام قابل‌هک شدن است و هکرها می‌توانند با شیوه‌های منحصربه‌فردی به آن دسترسی پیدا کنند.

همان‌طور که می‌دانید، حساب‌های تلگرام به شماره تلفن مرتبط هستند؛ بنابراین استفاده از آن برای هکرها کار سختی نیست. البته که وارد شدن به حساب تلگرام به کد ارسالی به شماره شما ارتباط دارد اما هکرها با شیوه‌هایی می‌توانند شما را مجبور کنند این کد را در اختیارشان بگذارید.

از کجا بفهمیم تلگرام ما هک شده؟

راه‌های دسترسی به تلگرام

راه‌های زیادی برای تشخیص این موضوع که در تلگرام هک شده‌اید وجود دارد. در ادامه، به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. فعالیت‌های غیرعادی

اولین راه تشخیص هک‌ شدن در تلگرام مربوط به فعالیت حساب شماست؛ به‌عنوان مثال اگر متوجه شدید ناخواسته در عضو کانال یا گروهی شده‌اید، یا پیام‌هایی از طرف شما ارسال شده است و با افراد ناآشنا گفتگو کرده‌اید، احتمالاً شخص دیگری دارد از حسابتان استفاده می‌کند.

۲. دستگاه‌های متصل خودتان را بررسی کنید

می‌توانید از بخش Devices موجود در تنظیمات تلگرام لیستی از دستگاه‌هایی را که وارد حساب شما شده‌اند، مشاهده کنید. اگر در این بخش دستگاه‌هایی وجود دارد که متعلق به شما نیست یا آن‌ها را نمی‌شناسید، بهتر است ارتباط آن‌ها با حسابتان را قطع کنید.

تلگرام

۳. پرداختی‌های ناشناخته

تلگرام قابلیت پرداخت داخلی دارد. البته دسترسی به آن از ایران سخت است. باوجوداین، اگر متوجه خریدهای مشکوک شدید، این اتفاق ممکن است نشان‌دهنده دسترسی فرد دیگری به حساب شما باشد.

۴. خارج شدن ناگهانی از حساب

اگر زمان استفاده از تلگرام به‌طور غیرمنتظره‌ای از آن خارج شدید، ممکن است شخص دیگری به حساب شما دسترسی داشته باشد و این کار را کرده باشد.

درصورت هک شدن در تلگرام چه کاری باید بکنید؟

هک تلگرام

تا زمانی که به شماره تلفن مرتبط با حساب خود دسترسی داشته باشید، دوباره به‌دست‌گرفتن کنترل حساب هک‌شده شما نسبتاً آسان است.

اگر احساس کردید که حساب شما هک شده است، بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

۱. با گوشی خود وارد تلگرام شوید

همان‌طور که گفتیم حساب تلگرام به شماره تلفن شما گره‌خورده است؛ بنابراین اول باید مطمئن شوید در گوشی خود می‌توانید وارد تلگرام شوید. هیچ راهی وجود ندارد که هکر بتواند مانع ورود شما به تلگرام از طریق ارسال کد یک‌بارمصرف به شماره موبایل شود.

۲. قطع ارتباط دستگاه‌های مشکوک

از مسیر Active Sessions < Devices < Settings می‌توانید لیست دستگاه‌های متصل به حساب خود را مشاهده و مرور کنید. پیشنهاد می‌کنیم دسترسی هر دستگاهی را که نمی‌شناسید یا مشکوک به‌ نظر می‌رسد، به حسابتان قطع کنید.

رمز عبور تلگرام

۳. رمزعبور دومرحله‌ای را فعال کنید

درحالی‌که برای استفاده از تلگرام نیازی به رمزعبور ندارید، همیشه می‌توانید به‌‌جای نوعی احراز هویت دومرحله‌ای، برای حساب خود رمزعبور تنظیم کنید. برای تنظیم آن باید به منوی تنظیمات سپس بخش Privacy and Security و درنهایت Two-Step Verification بروید.

این ویژگی لایه امنیتی اضافی به حساب شما اضافه می‌کند. همچنین اگر قبلاً رمزعبور دومرحله‌ای خود را راه‌اندازی کرده‌اید و احساس می‌کنید کسی به حساب شما دسترسی دارد، برای احتیاط بیشتر بهتر است رمزعبورتان را تغییر دهید.

۴. تماس با پشتیبانی تلگرام

درنهایت اگر با هیچ راهی نتوانستید دوباره به حساب خود دسترسی پیدا کنید، بهتر است مشکلتان را به پشتیبانی تلگرام گزارش کنید. می توانید این کار را از طریق گزینه تماس با پشتیبانی در اپلیکیشن یا از طریق وب‌سایت رسمی آن انجام دهید.

بات‌های تلگرام ممکن است حسابم را هک کنند؟

بات تلگرام

بات‌های تلگرام در واقع اپلیکیشن‌های کوچکی هستند که می‌توانند تجربه کاربر را به شیوه‌های مختلفی بهبود بخشند و وظایف مختلفی را برعهده بگیرند. همچنین برخی برندها برای بخش خدمات مشتریان خود از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بااین‌حال، بات‌های مخربی نیز در تلگرام وجود دارند؛ برای مثال، مواردی وجود دارند که به‌جای سرویس‌های خدمات مشتریان ظاهر می‌شوند و سعی می‌کنند با فریب کاربران اطلاعات ورود به حساب آن‌ها را دریافت کنند.

پیشنهاد می‌کنیم هنگام استفاده از بات‌های تلگرام، هرگز اطلاعات حساب، شماره تلفن، کد تأیید و رمزعبور دومرحله‌ای، را برای آن‌ها فاش نکنید.

جمع‌بندی

هکر تلگرام

تلگرام در جایگاه سرویس پیام‌رسان بسیار ایمن است اما در دنیای امروزی حتی امن‌ترین پلتفرم‌ها نیز از دست هکرها چندان در امان نیستند. هکرهای تلگرام به شیوه‌های خاصی ممکن است برای دسترسی به حساب‌های دیگران اقدام کنند و برای جلوگیری از وقوع چنین حادثه‌ای، ما در نقش کاربر باید مواردی را رعایت کنیم.

همان‌طور که تلاش کردیم در این مطلب توضیح بدهیم، اقداماتی ازجمله فعالسازی رمزعبور دومرحله‌ای و ارائه‌نکردن رمز ورود به حساب به دیگران می‌تواند از حساب شما در برابر هکرها محافظت کند.

سؤالات متداول

آیا حساب تلگرام هک می‌شود؟

بله، هکرها ممکن است به شیوه‌های مختلفی بتوانند به حساب شما دسترسی پیدا کنند.

برای جلوگیری از هک شدن حساب در تلگرام چه کاری می‌توان کرد؟

انتخاب رمزعبور دومرحله‌ای و بررسی دستگاه‌های متصل به حساب ازجمله راه‌هایی است که احتمال هک‌ شدن حساب شما را کاهش می‌دهد.

بات‌های تلگرام نیز حساب را هک می‌کنند؟

بات‌های مخربی در تلگرام وجود دارند که ممکن است اطلاعات حساب شما را سرقت کنند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *