ارزش استارتاپ Mistral AI با جذب سرمایه به ۵.۸ میلیارد یورو رسید

اردیبهشت‌ماه گزارش‌ها حاکی از آن بود که استارتاپ هوش مصنوعی فرانسوی Mistral به‌ دنبال جذب سرمایه ۵۰۰ میلیون یورویی است. اکنون این استارتاپ اعلام کرده ۶۰۰ میلیون یورو (۶۴۴ میلیون دلار) سرمایه جذب کرده است. این استارتاپ که سال ۲۰۲۳ تأسیس شد، ظاهراً درحال‌حاضر ارزشی معادل ۵.۸ میلیارد یورو (۶.۲ میلیارد دلار) دارد و یکی از رقیبان جدی OpenAI محسوب می‌شود.

به گفته منبع آگاه بلومبرگ، ظاهراً ارزش شرکت Mistral با جذب سرمایه ۶۰۰ میلیون یورویی، به حدود ۵.۸ میلیارد یورویی رسیده است. ارزش این شرکت از اواخر ۲۰۲۳، زمانی که ۳۸۵ میلیون یورو سرمایه جذب کرد، تقریباً سه‌برابر شده است. سرمایه‌گذاران جدیدترین دور تزریق سرمایه به Mistral شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، مانند Lightspeed Venture Partners، انویدیا، سامسونگ، سیسکو و IBM بودند.

جذب سرمایه استارتاپ Mistral؛ رقیب اروپایی OpenAI

Mistral یکی از شرکت‌های برتر اروپایی در زمینه هوش مصنوعی محسوب می‌شود و در سال گذشته میلادی بالغ بر یک میلیارد یورو سرمایه جذب کرده است. مایکروسافت نیز با این شرکت همکاری می‌کند تا مدل‌های متن‌باز و تجاری این استارتاپ را در پلتفرم هوش مصنوعی Azure خود ارائه دهد. 

مدیرعامل این شرکت، «آرتور منش»، گفته است جدیدترین سرمایه‌ای که جذب کردند، استقلال این شرکت را تضمین می‌کند تا کاملاً تحت‌کنترل بنیان‌گذاران آن باقی بماند. این استارتاپ برخلاف گوگل و OpenAI تمرکز ویژه‌ای روی مدل‌های هوش مصنوعی متن‌باز داشته است. مدیران Mistral می‌گویند این شرکت می‌تواند مدل‌ها را ارزان‌تر از رقبا عرضه کند. بااین‌حال، این شرکت اروپایی از رقبای آمریکایی‌اش که بودجه بهتری دارند، عقب‌تر است.

البته Mistral اخیراً اولین مدیر بخش ایالات‌ متحده‌اش را استخدام کرد که تلاشی است برای ورود به بازار پرتقاضای هوش مصنوعی مولد در این کشور. همچنین Mistral گفته است مدل‌های متن‌‌باز آن بیش از ۲۷ میلیون بار دانلود شده‌اند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *