آیا برنامه صادرات خودرو به روسیه برای سال ۱۴۰۳ موفقیت‌آمیز خواهد بود؟

ایران‌خودرو و سایپا در زمینه صادرات خودرو طی سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ عملکرد ضعیفی از خود بر جای گذاشتند. برنامه‌های صادراتی این دو خودروساز به روسیه و بلاروس به صورت نیمه‌کاره رها شد. نیمه‌کاره‌ماندن صادرات، انتقاد شرکای روس ایرانی‌ها را نیز در پی داشت. بااین‌حال ایران‌خودرو قصد دارد تا عملکرد خود را در حوزه صادرات خودرو به روسیه بهبود بخشد. براساس گزارش رسانه رسمی ایران‌خودرو موسوم به ایکوپرس، ایران‌خودرو تصمیم گرفته است تا محصول جدید خود یعنی تارا را به روسیه بفرستد.

«امیرعباس فرنودی» معاون صادرات و امور بین‌الملل ایران‌خودرو در مورد صادرات به خبرگزاری ایکوپرس گفت: «فرایند دریافت استاندارد برای تارا و سایر خودروهایی که قرار است در بازار روسیه به فروش برسید همچنان در جریان است. در صورت اخذ گواهی‌نامه استاندارد برای تارا، این خودرو ظرفیت صادرات به سایر کشورهای عضو اتحادیه گمرکی اوراسیا را نیز خواهد داشت.»

صادرات قطعات و لوازم، سودآورتر از صادرات خودرو است

به گفته فرنودی، برنامه‌های صادراتی با جدیت هرچه تمام‌تر پی‌گیری می‌شود. البته باید در نظر داشت که اولویت‌های ایران‌خودرو در وهله اول تأمین بازار داخلی است. فرنودی از علاقه مشتریان روس به تارا سخن گفت و شانس این خودرو برای موفقیت در بازار روسیه را بالا ارزیابی کرد. به بیان فرنودی، در نیمه دوم امسال برنامه‌ریزی برای صادرات این محصول به کشور روسیه را نیز پی‌گیری خواهیم کرد.

پیش از این و در ابتدای سال ۱۴۰۳ «کامبیز میرکریمی»، عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران و روسیه از بی‌توجهی خودروسازان ایرانی به صادرات گلایه کرده بود. به گفته او، اولویت خودروسازان ایرانی صادرات نیست و آن‌ها ترجیح می‌دهند تا به صادرات قطعات اتومبیل اکتفا کنند. این موضوع در گفتگوی فرنودی با ایکوپرس تأیید شد، زمانی که او از سودآوربودن صادرات قطعات خودرو، قطعات ریخته‌گری، قطعات غیر ریخته‌گری و لوازم موتورسیکلت به روسیه سخن گفت. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد که ایران‌خودرو در هر دو حوزه تأمین نیاز بازار داخلی و صادرات خودرو عملکرد بهتری نسبت به سایپا داشته است.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *